Добро пожаловать
Вход / Регистрация

Децата да не се злоупотребуваат во политичката кампања

Спасибо! Поделитесь с друзьями!

URL

Вам не понравилось видео. Спасибо за то что поделились своим мнением!

К сожалению, только зарегистрированные пользователи могут создавать списки воспроизведения.
URL


Добавлено от Admin В Новости телеканала 24/365
9 Просмотры

Описание

Експертите алармираат - децата да не се злоупотребуваат во политичката кампања
08.04.2014 | 17:07
Избори 2014
Прочитано: 31

Малолетници со транспаренти организирани во групи. Ова е најчесто сликата која ја гледаме за време на кампањите и митинзите на политичките партии алармираат дел од социолозите.

Велат ова е карактеристика на земјите каде што има ниско ниво на демократија каде децата наместо да бидат фокус за заложби на партиските функционери тие се користат за главно оружје сред кампања.

И од првата детска амбасада Меѓаши апелираат децата да не се користат како средство за манипулација но и бараат поголема ажурност од родителите. Велат ја следат ситуацијата и се што ќе се коси со правата и законите за заштита на децата ќе влезе во извештајот кој се доставува до комитетот на ООН во Женева.

24 Вести побара и став од министерството за труд и социјална политика од каде одговорија дека не располагаат со податоци за инволвираноста на малолетните лица во изборната кампања.

Веќе неколку години наназад учеството на децата во политичките кампањи е тема која ги загрижува дел од македонските експерти и социолози.

Тие неколку пати апелираа институциите засегнати со проблематиката да дејствуваат поажурно за да се спречи злоупотребата на децата во политиката.

Написать комментарий

Комментарии

Комментариев нет.
RSS
Яндекс.Метрика